101 Uses for Soured Raw Milk

by on November 3, 2012
in Raw Milk

Thank you Health Home Economist for this post on “101 Uses for Soured Raw Milk” !

The reason I am adding this  to the RealFoodFarming Blog is because a lot of folks are relatively new to the concept and activity of drinking milk in the raw form.   Many of us grew up with only pasteurized-buy-in-the-plastic-jug milk that smells awful when it sours is completely inedible.  Farmers get asked occasionally about soured milk or milk that has a different flavor than expected.  Many factors affect the taste of the milk including foremost : what did the cows eat.  When they are on fresh, green grass the milk will taste different than when they are on a diet primarily of dried alfalfa grass.  Both excellent nutrition for the cows, it just results in a varied flavor of milk.  (My milk has a flavor?!)

But say you have extra milk, or you forgot about that jar in the back of your fridge or you just drank less that week — and you have a surplus.  And it ‘sours’ before you can drink it.  Do you just dump it out?  Is it safe to use?    Sarah, the health home economist, shares a wonderful post about what to do about this!  Enjoy!

———————————————————————————————————————————————————–

http://www.thehealthyhomeeconomist.com/101-uses-for-soured-raw-milk/

“One of the most frequent questions I get from readers is what to do with raw milk that has soured.

Sour raw milk is quite unlike pasteurized milk that has gone past its “use by” date.  Pasteurized milk goes putrid and must be thrown out at that point, but raw milk is still a highly useful item in the kitchen.

The difference is that pasteurized milk is a dead food – there are no enzymes or probiotics present. So, when store milk goes bad, it becomes a huge food borne illness risk to consume it and it must be discarded.

Raw milk, on the other hand, is loaded with enzymes and probiotics.  When raw milk starts to sour, it simply means that beneficial bacteria called probiotics have started to use up the lactose (milk sugar) which causes the milk to no longer taste as sweet.

Raw milk that tastes sour is still very much safe to drink and is even more beneficial to health as the higher level of probiotics have initiated the fermentation or clabbering of the milk.

So if you find yourself with some soured raw milk in the refrigerator, check through this list and see what makes the most sense for using it up.

Whatever you do, though, don’t throw it out!  There is no need for even a drop of your nutrient dense, grassfed dairy to go to waste!

101 Uses for Soured Raw Milk

1. Make scrambled eggs with it.

2. Make quiche with it.

3. Add it to a breakfast smoothie.

4. Make homemade pudding with it (if slightly soured).

5. Make hot chocolate with it.

6. Use it for garden fertilizer (just pour around the base of your plants or trees).  It really gets the worms going crazy.

7. Give it to your pet.

8. Make egg custard pudding with it.

9. Make traditional British whitesauce with it.

10. Make kefir with it.

11. Make yogurt with it.

12. Use it to soak pancake batter.

13. Use it to soak cold breakfast cereal batter.

14. Use it to soak waffle batter.

15. Remove the soured cream off the top and add to homemade soups.

16. Remove the soured cream off the top and add to meatloaf.

17. Just drink it.  It tastes like buttermilk and is very good for you.

18. Use to make devil’s food cake.

19.  Make omelets with it.

20. Use it instead of water to cook up your soaked breakfast oatmeal.

21. Use it to soak crepe batter.

22. Soak banana bread batter with it.

23. Soak pumpkin bread batter with it.

24. Use it to soak buttermilk biscuit batter.

25. Soak muffin batter (any kind) with it.

26. Use it to make cream cheese and whey.

27. Remove the sour cream off the top and add to a baked potato.

28. Add buttermilk culture and make buttermilk with it.

29. Take a bath in it.  It was good enough for Cleopatra, right?

30. Separate out the whey and make ricotta cheese

31. Make mozzarella cheese with it.

32. Make flan.

33. Make sweet potato casserole with the sour cream off the top.

34. Make cottage cheese with it.

35. Make ice milk with it (if only slightly soured).

36. Use it instead of evaporated milk to make pumpkin pie.

37. Use it to clear up pinkeye.

38. Soak frozen fish in it until thawed for improved texture and flavor.

39.  Soak dull looking silverware in it for at least 30 minutes and then rinse for a beautiful shine.

40. Use it as a conditioner for your hair.

41. Repair fine cracks in your china by boiling them in the soured raw milk (the milk reacts with a chemical in the china to seal the crack).  I’ve never done this myself but it supposedly works.

42. Use ice cold to sooth the discomfort of poison ivy.

43. Dab some on mild sunburn for instant, cooling relief.

44. Rub dry skin patches with it several times a day to make skin soft again.

45. Make cheese sauce with it.

46. Make paneer (easy South Asian cheese that requires no rennet).

47. Make potato cheese soup.

48. Freeze it and use it later when you have a dire need for clabbered milk.

49.  Make tapioca pudding with it.

50. Make bread pudding (soak the bread in the milk).

51. Stew pork loin in it.

Oh dear. It seems I’ve run out of ideas!

Can you folks help me out?

I need 50 more ideas to reach the goal of 101 uses! Please add your own creative ideas in the comments section!

I’m sure there are many many more uses for soured raw milk that I’ve missed!”

The Price of Local Food

by on March 6, 2012
in Food, Uncategorized

How much "green" are you spending on your greens?

There’s a common misconception among people today that eating local, sustainably grown foods is more expensive than purchasing from a large, nationally recognized grocery store chain…

…But have you priced it recently?

We have.

William and I went on a date last week  to a couple of local grocery outlets.  This is a rare occurrence (both the date and William going to a grocery store) and is definitely worthy of mentioning here on the blog…take a look at my earliest posts for a sample of the kind of dates we go on.

We went to New Season’s on Thursday and Safeway on Friday evening.  (Two dates in one week…hot dog!)

We took a copy of our 2012-2013 Personal Family Food Planner with us.

We compared our prices with the prices at both places, just to see how we stacked up.

We were blown away…with excitement!

Take a look at the prices below and then go do your own comparison shopping.  We are half the price of many of the other locally grown, organic items and the same price and sometimes less than the conventionally grown products.

When we assigned prices to our products last fall we based them on three things:

  1. Our production cost
  2. The value of our labor
  3. The needs of our farm members.

Onion Chives...just waiting for fresh, raw butter and a hot potato!

We knew that every item had to “pay for itself” on the farm, we knew we needed to make enough on our profits to be able to afford to farm (this is our livelihood, not our hobby), and we knew we needed to keep it affordable for the families that participate in our farm membership.

We don’t want local food to be available only as an elitist or “once in awhile” treat and we were determined to price our food at the lowest amount we could to serve our farm members and still make enough of a profit to keep farming.

And we’ve done it!  Compare for yourself and see the…

price,

quality,

and

service

advantage of buying direct from the farm.

Fresh food has the best quality and you can’t get food any fresher than this unless you grow it in your own garden.

And who can beat free front door delivery service with C’est Naturelle Farms Full-Diet Membership plan?

Plus, as low as these prices are, if you choose the Full-Diet Membership they are actually even lower than that.

How can we afford to do it?  By knowing in advance what our farm members want and need we are able to save time, resources, and effort so that we grow more food more efficiently and we can then pass the savings on to you.

C’est Naturelle Farms Price Comparison Chart

Prices on March 1, 2012 C’est Naturelle Farms

Oregon City, OR

Safeway

Oregon City, OR

New Seasons Market

Happy Valley, OR

Growing Methods: All-Natural, pesticide free Conventional Mostly Organic
Arugula $1.50/8 oz $2.49/0.66 oz 2.49/bunch
Beets $1.50/2 lbs $1.49/lb (sale) 2.49/bunch (2 lb)
Beet greens $2.50/8 oz n/a n/a
Broccoli head $2.50/head $1.89/lb 2.99/lb (2 lb)
Broccoli leaves $2.50/ lbs n/a n/a
Cabbage $2.50/ head $0.99/lb 1.69/lb (2.5 lb)
Carrots $1.50/bunch $0.99/lb 2.50/bunch
Cilantro $1.00/4 oz $0.69/bunch 1.50/bunch
Collards $2.50/2 lbs bunch $1.79/bunch 2.50/bunch (2 lb)
cucumber slicer $1.75/2 cukes $0.99/each 1.50/each
Cucumber  pickling $2.50/ 20 cukes n/a n/a
Fennel $1.50/bulb $3.99/lb $4.99/lb (1.5 lbs)
Garlic $1.50/2 bulbs $1.00/3 bulbs 5.99/lb (4 bulbs/lb)
Green beans You pick $1.00/lbs n/a n/a
Green beans we pick $4.00/lbs $6.99/2 lb bag $1.99/lb
Kale $2.50/bunch $2.49/bunch 2.49/bunch (8 oz)
Kohlrabi bulb $1.50/2 bulbs n/a 3.00/each
Kohlrabi leaves $2.50/bunch n/a n/a
Mustard leaves $2.50/8 oz $2.49/bunch 2.49/bunch (1 lb)
Onion green $0.95/bunch $0.79/bunch 1.00/bunch
Onions bulb $1.50/2 bulbs 0.49/lb sale 1.29/lb (1 bulb/lb)
Parsley $2.50/bunch $0.99/bunch 1.50/bunch
Peppers hot $1.50/6 peppers $1.49/lb 4.99/lb
Peppers sweet $1.50/ 2 peppers 1.50/each 3.99/lb
Potatoes $3.50/5 lbs 0.46/lb/sale 1.29/lb
Pumpkins  large $6.00/each n/a n/a
Pumpkins small $3.00/each n/a n/a
Radishes $1.50/bunch $0.79/bunch 1.49/bunch
Radish Greens $1.50/8 oz n/a n/a
Rutabagas $1.50/3 roots n/a 2.49/lb
Sorrel, french $1.75/8 oz n/a n/a
Sorrel, sheep $2.00/8 oz n/a n/a
Spinach $1.75/8 oz 1.99/ 6 oz bag 4.99/lbs
Squash Summer $2.00/ 5 squash $1.99/lb 2.99/lbs (2-3/lb)
Squash Winter  medium(butternut) $2.50/each $0.99/lb 1.79/lbs (2-3 lb/fruit)
Squash Winter small (acorn) $1.50/each n/a 1.79/lbs (1-2lb/fruit)
Swiss chard $2.50/bunch $2.49/bunch 2.49/bunch
Tomatoes  slicers $2.50/3 lbs $4.99/lb 2.99/lbs
Tomatoes for canning (You Pick) $0.80/ lbs n/a n/a
Tomatoes  cherry $1.50/lbs $3.99/ 10 oz 2.99/lbs
Turnips $1.50/3 roots n/a 1.99/lbs
n/a n/a
Eggs   (100% pastured) $5.00/dozen N/A $6.99/dozen
Milk   (raw, pastured, grain-free) $5.00/ half gallon n/a n/a
Butter $12.00/lbs n/a n/a
cheese  Mozzarella $6.00/lbs n/a n/a
Cream $8.00/quart n/a n/a
cream cheese $6.00/lbs n/a n/a
sour cream $8.00/quart n/a n/a
yogurt $8.00/quart n/a n/a
Italian bread $5.00/loaf $1.99 $2.99
Dinner rolls $5.00/6 rolls
Granola Caribbean $6.50/lbs n/a $5.49/ assorted
Granola peanut butter $6.50/lbs n/a $5.49/ assorted
Granola blue berry banana nut $6.50/lbs n/a $5.49/ assorted
Granola vanilla cranberry pecan $6.50/lbs n/a $5.49/ assorted variety
Granola cinnamon apple walnut $6.50/lbs n/a $5.49/ assorted variety
Granola very berry cherry $6.50/lbs n/a $5.49/ assorted variety
Granola apricot almond $6.50/lbs n/a $5.49/ assorted
Granola plain $6.50/lbs n/a $5.49/ assorted
Granola red white blue $6.50/lbs n/a $5.49/ assorted
Cookies Chocolate chip $6.00/dozen n/a $2.49/per cookie
White chocolate chip cookies $6.00/dozen n/a $2.49/per cookie
Michaela’s Ultimate Oatmeal Cookies $6.00/dozen n/a $2.49/per cookie
Cranberry, Walnut and white chip oatmeal cookies $6.00/dozen n/a $2.49/per cookie
Herbs
Thyme $1.50/4 oz $2.49/ 0.66 oz 1.19/oz
Sage $1.50/4 oz $2.49/0.66 oz 1.19/oz
Onion chives $1.50/4 oz $2.49/0.66 oz 1.19/oz
Oregano $1.50/4 oz $2.49/0.66 oz 1.19/oz
Mint $1.50/4 oz $2.49/0.66 oz 1.19/oz
Dill $1.50/4 oz $2.49/0.66 oz 1.19/oz
Basil $1.50/4 oz $3.99/ 4 oz 2.99/bag
Stevia $1.50/4 oz n/a n/a
Sprouts/micro greens
Pea shoots $2.50/8 oz n/a 4.99/pot
alfalfa sprouts $2.50/8 oz $1.59/ 4 oz $2.99/bag
wheat grass $2.50/pot $1.99/ pot 2.50/pot
Buckwheat sprouts $2.50/8 oz $1.59/ 4 oz (clover) 4.99/pot (mixed sprouts)
Meat…  price per lbs includes processing and wrapping fees  (price may vary slightly according to processing fees at time of butchering)
Pork whole hog (150 lbs) $6.00/lbs $1.69-$10.99/lb $5.99-$14.99/lb
Pork half (75 lbs) $6.00/lbs
Pork quarter (37.5) $6.00/lbs
Lamb Whole  (75 lbs) $6.00/lbs na $7.99/lb
Lamb Half (37.5 lbs) $6.00/lbs $7.99/lb
Beef whole (400 lbs) $6.00/lbs $4.99-$7.99/lb $6.99-$10.99/lb
Beef half  (200 lbs) $6.00/lbs
Beef quarter (100 lbs) $6.00/lbs
Chicken broiler -3 lbs $3.95/lbs $1.49/lb $2.99/lb
Chicken broiler- 4 lbs $3.50/lbs
Chicken broiler- 5 lbs $3.35/lbs
Chicken Feet (For Soup Stock) $2 n/a n/a