The Price of Local Food

by on March 6, 2012
in Food, Uncategorized

How much "green" are you spending on your greens?

There’s a common misconception among people today that eating local, sustainably grown foods is more expensive than purchasing from a large, nationally recognized grocery store chain…

…But have you priced it recently?

We have.

William and I went on a date last week  to a couple of local grocery outlets.  This is a rare occurrence (both the date and William going to a grocery store) and is definitely worthy of mentioning here on the blog…take a look at my earliest posts for a sample of the kind of dates we go on.

We went to New Season’s on Thursday and Safeway on Friday evening.  (Two dates in one week…hot dog!)

We took a copy of our 2012-2013 Personal Family Food Planner with us.

We compared our prices with the prices at both places, just to see how we stacked up.

We were blown away…with excitement!

Take a look at the prices below and then go do your own comparison shopping.  We are half the price of many of the other locally grown, organic items and the same price and sometimes less than the conventionally grown products.

When we assigned prices to our products last fall we based them on three things:

  1. Our production cost
  2. The value of our labor
  3. The needs of our farm members.

Onion Chives...just waiting for fresh, raw butter and a hot potato!

We knew that every item had to “pay for itself” on the farm, we knew we needed to make enough on our profits to be able to afford to farm (this is our livelihood, not our hobby), and we knew we needed to keep it affordable for the families that participate in our farm membership.

We don’t want local food to be available only as an elitist or “once in awhile” treat and we were determined to price our food at the lowest amount we could to serve our farm members and still make enough of a profit to keep farming.

And we’ve done it!  Compare for yourself and see the…

price,

quality,

and

service

advantage of buying direct from the farm.

Fresh food has the best quality and you can’t get food any fresher than this unless you grow it in your own garden.

And who can beat free front door delivery service with C’est Naturelle Farms Full-Diet Membership plan?

Plus, as low as these prices are, if you choose the Full-Diet Membership they are actually even lower than that.

How can we afford to do it?  By knowing in advance what our farm members want and need we are able to save time, resources, and effort so that we grow more food more efficiently and we can then pass the savings on to you.

C’est Naturelle Farms Price Comparison Chart

Prices on March 1, 2012 C’est Naturelle Farms

Oregon City, OR

Safeway

Oregon City, OR

New Seasons Market

Happy Valley, OR

Growing Methods: All-Natural, pesticide free Conventional Mostly Organic
Arugula $1.50/8 oz $2.49/0.66 oz 2.49/bunch
Beets $1.50/2 lbs $1.49/lb (sale) 2.49/bunch (2 lb)
Beet greens $2.50/8 oz n/a n/a
Broccoli head $2.50/head $1.89/lb 2.99/lb (2 lb)
Broccoli leaves $2.50/ lbs n/a n/a
Cabbage $2.50/ head $0.99/lb 1.69/lb (2.5 lb)
Carrots $1.50/bunch $0.99/lb 2.50/bunch
Cilantro $1.00/4 oz $0.69/bunch 1.50/bunch
Collards $2.50/2 lbs bunch $1.79/bunch 2.50/bunch (2 lb)
cucumber slicer $1.75/2 cukes $0.99/each 1.50/each
Cucumber  pickling $2.50/ 20 cukes n/a n/a
Fennel $1.50/bulb $3.99/lb $4.99/lb (1.5 lbs)
Garlic $1.50/2 bulbs $1.00/3 bulbs 5.99/lb (4 bulbs/lb)
Green beans You pick $1.00/lbs n/a n/a
Green beans we pick $4.00/lbs $6.99/2 lb bag $1.99/lb
Kale $2.50/bunch $2.49/bunch 2.49/bunch (8 oz)
Kohlrabi bulb $1.50/2 bulbs n/a 3.00/each
Kohlrabi leaves $2.50/bunch n/a n/a
Mustard leaves $2.50/8 oz $2.49/bunch 2.49/bunch (1 lb)
Onion green $0.95/bunch $0.79/bunch 1.00/bunch
Onions bulb $1.50/2 bulbs 0.49/lb sale 1.29/lb (1 bulb/lb)
Parsley $2.50/bunch $0.99/bunch 1.50/bunch
Peppers hot $1.50/6 peppers $1.49/lb 4.99/lb
Peppers sweet $1.50/ 2 peppers 1.50/each 3.99/lb
Potatoes $3.50/5 lbs 0.46/lb/sale 1.29/lb
Pumpkins  large $6.00/each n/a n/a
Pumpkins small $3.00/each n/a n/a
Radishes $1.50/bunch $0.79/bunch 1.49/bunch
Radish Greens $1.50/8 oz n/a n/a
Rutabagas $1.50/3 roots n/a 2.49/lb
Sorrel, french $1.75/8 oz n/a n/a
Sorrel, sheep $2.00/8 oz n/a n/a
Spinach $1.75/8 oz 1.99/ 6 oz bag 4.99/lbs
Squash Summer $2.00/ 5 squash $1.99/lb 2.99/lbs (2-3/lb)
Squash Winter  medium(butternut) $2.50/each $0.99/lb 1.79/lbs (2-3 lb/fruit)
Squash Winter small (acorn) $1.50/each n/a 1.79/lbs (1-2lb/fruit)
Swiss chard $2.50/bunch $2.49/bunch 2.49/bunch
Tomatoes  slicers $2.50/3 lbs $4.99/lb 2.99/lbs
Tomatoes for canning (You Pick) $0.80/ lbs n/a n/a
Tomatoes  cherry $1.50/lbs $3.99/ 10 oz 2.99/lbs
Turnips $1.50/3 roots n/a 1.99/lbs
n/a n/a
Eggs   (100% pastured) $5.00/dozen N/A $6.99/dozen
Milk   (raw, pastured, grain-free) $5.00/ half gallon n/a n/a
Butter $12.00/lbs n/a n/a
cheese  Mozzarella $6.00/lbs n/a n/a
Cream $8.00/quart n/a n/a
cream cheese $6.00/lbs n/a n/a
sour cream $8.00/quart n/a n/a
yogurt $8.00/quart n/a n/a
Italian bread $5.00/loaf $1.99 $2.99
Dinner rolls $5.00/6 rolls
Granola Caribbean $6.50/lbs n/a $5.49/ assorted
Granola peanut butter $6.50/lbs n/a $5.49/ assorted
Granola blue berry banana nut $6.50/lbs n/a $5.49/ assorted
Granola vanilla cranberry pecan $6.50/lbs n/a $5.49/ assorted variety
Granola cinnamon apple walnut $6.50/lbs n/a $5.49/ assorted variety
Granola very berry cherry $6.50/lbs n/a $5.49/ assorted variety
Granola apricot almond $6.50/lbs n/a $5.49/ assorted
Granola plain $6.50/lbs n/a $5.49/ assorted
Granola red white blue $6.50/lbs n/a $5.49/ assorted
Cookies Chocolate chip $6.00/dozen n/a $2.49/per cookie
White chocolate chip cookies $6.00/dozen n/a $2.49/per cookie
Michaela’s Ultimate Oatmeal Cookies $6.00/dozen n/a $2.49/per cookie
Cranberry, Walnut and white chip oatmeal cookies $6.00/dozen n/a $2.49/per cookie
Herbs
Thyme $1.50/4 oz $2.49/ 0.66 oz 1.19/oz
Sage $1.50/4 oz $2.49/0.66 oz 1.19/oz
Onion chives $1.50/4 oz $2.49/0.66 oz 1.19/oz
Oregano $1.50/4 oz $2.49/0.66 oz 1.19/oz
Mint $1.50/4 oz $2.49/0.66 oz 1.19/oz
Dill $1.50/4 oz $2.49/0.66 oz 1.19/oz
Basil $1.50/4 oz $3.99/ 4 oz 2.99/bag
Stevia $1.50/4 oz n/a n/a
Sprouts/micro greens
Pea shoots $2.50/8 oz n/a 4.99/pot
alfalfa sprouts $2.50/8 oz $1.59/ 4 oz $2.99/bag
wheat grass $2.50/pot $1.99/ pot 2.50/pot
Buckwheat sprouts $2.50/8 oz $1.59/ 4 oz (clover) 4.99/pot (mixed sprouts)
Meat…  price per lbs includes processing and wrapping fees  (price may vary slightly according to processing fees at time of butchering)
Pork whole hog (150 lbs) $6.00/lbs $1.69-$10.99/lb $5.99-$14.99/lb
Pork half (75 lbs) $6.00/lbs
Pork quarter (37.5) $6.00/lbs
Lamb Whole  (75 lbs) $6.00/lbs na $7.99/lb
Lamb Half (37.5 lbs) $6.00/lbs $7.99/lb
Beef whole (400 lbs) $6.00/lbs $4.99-$7.99/lb $6.99-$10.99/lb
Beef half  (200 lbs) $6.00/lbs
Beef quarter (100 lbs) $6.00/lbs
Chicken broiler -3 lbs $3.95/lbs $1.49/lb $2.99/lb
Chicken broiler- 4 lbs $3.50/lbs
Chicken broiler- 5 lbs $3.35/lbs
Chicken Feet (For Soup Stock) $2 n/a n/a